Spring til indhold
*c-questionc question887625C2-7BF1-4000-B4A3-B26DC9267EA1@3x2F9E87B5-5CC3-4957-855A-0368FBC07B2C@1xGroup 13-Group 13-Group 13+Group 13+c-questionflag-enStroke 1Stroke 1
Artikel Landbrug | 6 min

Jordfordeling: Store drømme og langtrukne projekter

Landmændene Poul Christensen og Peter Sejlund er med i et jordfordelingsprojekt, der er en gevinst for både dem og kommunen. Der er bare én sten i skoen: Det går langsomt.

I Hollensted i Brønderslev kommune er Poul Christensen ved at afvikle sit landbrug. Han flytter fra gården efter 30 år som landmand – nu er det tid til at prøve noget nyt. I Skørping venter en skovejendom, et hus, der skal sættes i stand, og en helt anden hverdag. Så landbrugsjorden skal sælges, og gården afvikles.

”Da vi startede for 30 år siden, var det med et lille landbrug, men så greb det om sig. Vi har haft både køer og søer og drevet næsten 1000 hektar jord. Men jeg har altid sagt, at jeg på et tidspunkt ville prøve noget andet. Og det er nu. I 2022 solgte vi vores kvæggård, og nu har jeg 200 hektar jord tilbage, som jeg gerne vil afvikle. Jeg mangler bare en køber,” siger Poul Christensen, og fortsætter:

”Der er et vindue lige nu, hvor det er gunstigt at sælge. Bagsiden af medaljen er, at staten er inde over. Når der skal laves frivillige aftaler, er der nogle kæmpe kabaler, og de er svære at få til at gå op,”

Og derfor sidder Poul Christensen stadig og venter på en køber til sin jord. Han havde tidligere lavet en handel med jordfordelingskommissionen, men den blev underkendt, og pengene kom aldrig. Hvis jorden ikke er solgt, inden han flytter, må han forpagte den ud et år mere.

Der er et vindue lige nu, hvor det er gunstigt at sælge. Bagsiden af medaljen er, at staten er inde over. Når der skal laves frivillige aftaler, er der nogle kæmpe kabaler, og de er svære at få til at gå op
Poul Christensen

Sparrede omkostninger og bedre arrondering

En kilometers penge væk bor Peter Sejlund. Han har undervist på en landbrugsskole i 12 år men valgte at skifte bane og overtog forældrenes gård i sommeren 2024. Han er med i samme jordfordelingsprojekt som Poul Christensen. Han har meget jord til sin ejendom, men meget af det er lavbundsjord, som Brønderslev kommune gerne vil have med i et vådområde. Samtidig vil han gerne sælge noget af det jord, der ligger længere væk fra gården for at få likvider, og derudover købe noget af nabo Poul Christensens jord for at få en bedre arrondering.

”For mig er det en god forretning at komme af med lavbundsjordene, som jeg lige nu kan sælge til en fornuftig pris. Jordfordelingskontoret tager omkostningerne, og det er en fordel. Noget af det jord, Poul kan bytte med, er mere højtliggende, og jeg vil få en bedre arrondering. Det betyder også noget for Hr. og Fru Jensen i lokalområdet, for så skal jeg ikke ligge og kører 12 kilometer i traktor for at komme hen til min jord,” siger Peter Sejlund om sin motivation for at være med i jordfordelingsprojektet.

Man skal have tålmodighed

Alle er mulige vindere i jordfordelingsprojektet. Der er bare én hage. Det går langsomt.

”Landbrugsstyrelsen kom, 14 dage efter at jeg overtog ejendommen i foråret 2024. Jeg fik at vide, at jeg skulle arbejde hurtigt i forhold til en deadline, men så hørte vi ikke noget før december. Man skal have tålmodighed og også sørge for at forventningsafstemme undervejs, så man ved, hvornår der næste gang sker noget,” siger Peter Sejlund.

Ifølge Landbrugsstyrelsen tager det knap to år at gennemføre en jordfordeling, men i konkrete sager kan det trække ud og tage den dobbelte tid. Men når det lykkes, er alle glade.

”Vi havde en god oplevelse for fire-fem år siden. Der fik vi byttet en masse jord, og det var en god aftale. Men aftalen er også første lige faldet på plads. Det er kompliceret, og det tager lang tid at få tinglyst og få lukket lån ned. For mig, der gerne vil ud af erhvervet, er fire-fem år lang tid, for i den periode ved jeg ikke, hvor mange hektar, der hører til ejendommen, jeg vil sælge – det kommer an på, om aftalen går igennem,” forklarer Poul Christensen. Trods de langsommelige projekter og den afventende afvikling af gården, er han stadig fortaler for jordfordeling;

”Rent samfundsmæssigt er det genialt at samle jordene. Det skal vi samarbejde om.”

Peter og Pouls gode råd til dig, der overvejer at indgå i jordfordeling

  1. Forventningsafstemning og opfølgning: Sørg for at forventningsafstemme med Landbrugsstyrelsen. Find ud af, hvad der er en realistisk tidshorisont for projektet. Sørg også for at følge op, når der er lavet en aftale eller et tilbud.
  2. Tal med en rådgiver: Tal med en økonomisk rådgiver om konsekvenserne ved at indgå i jordfordeling. Få lavet budgetter, og find ud af, om det giver mening for dig at deltage i jordfordeling.
  3. Tal med andre landmænd i området: Tal sammen indbyrdes og gør noget af forarbejdet. Man kan godt snakke sammen og løse noget af kabalen på forhånd. Vi kender jorden og de trælse hjørner, og vi kan tale om, hvad man kan gøre her og der. Man kan ikke løse det hele men få nogle af enderne til at mødes.

Generel tidslinje for gennemførelse af en jordfordeling

Tidslinjen viser et generelt forløb for en jordfordeling  - fra indledende møde i starten til afslutningen af jordfordelingen ca. 1,5 til 2 år senere.

Jordfordelingen er inddelt i faser med det indledende møde først, herefter kommer planlægning (ca. 10-12 måneder), berigtigelse (ca. 3 måneder), kendelsesdag, skæringsdag, tinglysningen af kendelsen, landinspektørernes arbejde (ca. 3-4 måneder), Geodatastyrelsens sagsbehandling (ca. 3-4 måneder) og den endelige tinglysning (ca. 1 måned), inden man kan erklære jordfordelingen for afsluttet.

Læs mere om jordfordeling

Kilde: Landbrugsstyrelsen

Relaterede artikler