Trods corona og inflation: Lyse udsigter for danskernes privatøkonomi i 2022
En ny corona-bølge, rentestigninger og højere priser på især energi sætter sit præg på dansk økonomi. Men af flere grunde er der faktisk lyse udsigter for danskernes privatøkonomi i 2022. Hør hvorfor i podcasten med Nykredits cheføkonom, Palle Sørensen.
Relaterede Artikler
Chefstrateg: En ekstraordinært volatil sommer
Usikkerhed omkring AI og en genopblussen af konflikten i Mellemøsten har budt på en sommer med større udsving på markederne end normalt. Få chefstrateg Frederik Engholms vurdering af de seneste ugers begivenheder og hvordan Nykredits investeringsstrategi passer ind i billedet.
Det optager investorerne netop nu
Stigende oliepriser, amerikansk statsgæld, rentestigninger og mursten versus værdipapirer. Vi lader vores eksperter svare på fire spørgsmål, der optager vores investeringskunder netop nu.
Danskerne strømmer til aldersopsparingen
Aldersopsparingen er blevet en af danskernes foretrukne pensionsordninger – og dét med god grund, hvis man spørger formueekspert Jeanette Kølbek, som her slår et slag for ordningen.