Pæne aktiestigninger, men fortsat udfordringer for markedet
Hvis de finansielle markeder var en patient, hvad ville termometeret så vise lige nu? Chefstrateg Frederik Engholm tager temperaturen på markedet og forklarer, hvad der kan få temperaturen til at stige eller falde.
Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil.
Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.

Frederik Engholm
Chefstrateg i Nykredit
Ekspert i global økonomi, politik og markeder. Oversætter globale begivenheder til danskerne og viser, hvordan de navigerer sikkert gennem kapitalmarkedernes konstante turbulens.
Relaterede Artikler

Efter tolduro og recessionsfrygt: Chefstrateg gør status på første halvår
Aktiemarkederne er ved at have vundet det tabte tilbage efter april måneds uro, men der kan være en tendens til, at optimismen er lige lovlig stor nok, mener Frederik Engholm, chefstrateg i Nykredit. Hør hvordan Nykredit håndterer markedet som investor nu, og hvilke to ting chefstrategen særligt vil holde øje med over sommeren.

Grus i maskineriet: Hvor længe vil flaskehalse og stigende priser vare ved?
Virksomheder verden over kæmper med at skaffe varer og komponenter, og priserne på bl.a. energi stiger markant. Forstå konsekvensen af de ubalancer, der præger økonomien og aktiemarkederne og hør, hvordan de nære fremtidsudsigter ser ud.

Kom bag om de nye slag på aktiemarkedet
Pludselig blev den lille GameStop-aktie handlet mere end Apple & Tesla i en kamp mellem private investorer og professionelle 'shortere'. Hvor ender slaget, og hvad bliver konsekvenserne? Chefstrateg Frederik Engholm vurderer.