ECB og den europæiske økonomi i 2023: Tre skarpe til chefstrategen
Hvad sker der med inflationen? Hvor sender ECB renten hen? Og er det overhovedet værd at se på Europa som investeringsmulighed i 2023? Chefstrateg Frederik Engholm tager et kig i krystalkuglen. Lyt med her.
Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil.
Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.
Frederik Engholm
Chefstrateg i Nykredit
Ekspert i global økonomi, politik og markeder. Oversætter globale begivenheder til danskerne og viser, hvordan de navigerer sikkert gennem kapitalmarkedernes konstante turbulens.
Relaterede Artikler
Positiv stemning ved økonomisk topmøde i Washington trods opblussen af handelskrig
Frederik Engholm, chefstrateg i Nykredit, er netop hjemvendt fra de store årsmøder for Verdensbanken og IMF i Washington med nye indsigter i bagagen, bl.a. på toldkrigen mellem USA og Kina, der for nyligt er blusset op igen.
Seks ting, du skal huske inden årsskiftet
Der er bestemt andre og mere hyggelige ting at beskæftige sig med i julemåneden. Det kan dog ifølge formueekspert Jeanette Kølbek godt betale sig lige at bruge et øjeblik på skat inden årsskiftet.
Har du haft værdistigning på din aktiesparekonto i 2025? Så læs med her
Har du oplevet en værdistigning i de værdipapirer, du har investeret i via aktiesparekontoen, så er der god grund til at overveje at indbetale lidt ekstra i 2025.