Aktier: Ny sektorstrategi skruer op for cykliciteten og rentefølsomheden
Baseret på det aktuelle vækst- og rentebillede, den relative prisfastsættelse og sektorspecifikke faktorer fastholdes IT/Teknologi og Stabilt Forbrug på overvægt, Råvarer/Materialer rykkes til neutral, Finans til undervægt og Industri til overvægt.
Første halvdel af 2024 har budt på pæne stigninger i globale aktier, og MSCI AC World nærmer sig med hastige skridt et tocifret afkast siden årsskiftet. Amerikanske aktier ligger fortsat i førersædet, men både Europa og Kina følger tæt bagefter. Sideløbende med aktierne er renterne også steget væsentligt på begge sider af Atlanten ovenpå en inflationsdynamik og et vækstbillede, der har været stærkere end ventet. Det har brudt med paradigmet fra 2022/23, hvor ”godt nyt for økonomien = dårligt nyt for aktiemarkedet” gennem rentekanalen.
”Kigger vi fremad, forventer vi fortsat svag fremgang i væksten globalt set, samt bedre balance mellem eurozonen og USA. Vi venter lidt større rentefald end markedet på tværs af kurven, og venter også en spids mere fra både ECB og Federal Reserve’s lempelsesforløb, end der er indpriset i markedet. Det taler for at bevare nogen eksponering til rentefølsomhed og skrue en smule op for vækstafhængigheden. Baseret på det vækst- og rentebillede, vi ser, den relative prisfastsættelse og sektorspecifikke faktorer, fastholder vi IT/Teknologi og Stabilt Forbrug på overvægt, imens vi rykker Råvarer/Materialer til neutral, Finans til undervægt og Industri til overvægt”, siger analytiker Niels Nygreen Bonke.
Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil.
Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.
Niels Nygreen Bonke
Analytiker
Relaterede Artikler
Krig og energichok: Hvad betyder det for dine investeringer?
En verden i opbrud - er plejer død på aktiemarkedet?